Samarbejde, deling og digital udvikling i det offentlige.

OS2 Leverandørpartneraftale

OS2-fællesskabet er en forening af offentlige myndigheder. Foreningens fundament er bygget på åbenhed, lokalt ejerskab og open source. Der udvikles open source digitale løsninger ud fra konkrete behov hos vores medlemmer og i samarbejde med private leverandører.

Det juridiske ejerskab for løsningerne ligger hos OS2-fællesskabet som offentliggøres på open source licens. Derfor skal alle OS2 løsninger være fuldt tilgængelige på GitHub.

 

Det er gratis at være leverandørpartner. Leverandører har ingen stemmeret til vores generalforsamling.

 

Det vigtigste krav til en OS2 leverandørpartner er, at man enten udvikler open source-produkter til offentlige myndigheder efter deres behov og/eller leverer support, drift og andre services omkring OS2-produkterne.

 

Du kan læse mere på vores partneraftale-skabelon herunder. Den underskrevne aftale sendes til sekretariatet på os2@os2.eu, hvortil spørgsmål også kan rettes.

Publiceret i gruppen